2.B (9)

Třídní učitel: Mgr. Věra Šafránková

Asistent pedagoga: Alena Pěstová

Asistent pedagoga: Mgr. Šárka Nevařilová

V pátek 20.4. si 2.B, stejně jako ostatní třídy, připomněla Den Země. Nejdříve se děti podívaly na zajímavý film o vzniku Země a vývoji člověka. Pak si prohlédly mapu světa a pojmenovaly světadíly. Ve skupinkách potom vytvořily Zemi z barevných papírů, nalepily a nakreslily zvířata, květiny a stromy. Každý pak napsal a nalepil slib, jak bude Zemi pomáhat, aby byla hezká a zdravá. „Svou Zemi“ pak porovnaly se Zemí špinavou a plnou odpadků, kterou vytvořily děti v 2.A. Potom se obě třídy vydaly do přírody, kde formou hry třídily obrázky odpadků do modelů kontejnerů. Celý den byl nejen plný poučení, ale i zábavy.

V pátek 16.3. jsme si i ve 2.B připomněli tento irský svátek. Ve výtvarné výchově jsme namalovali skřítka Leprikóna. Většina dětí přišla v zeleném oblečení a některé děti si přinesly maminkami vyrobené zelené svačiny – nejen ovoce a zeleninu, ale také muffiny, bábovku, nebo zelený pudink a nápoje. Jak to dětem slušelo, si můžete prohlédnout na fotografiích.

Tak jako všichni z nás i ve druhých třídách jsme sledovali olympiádu a hlavně úspěchy našich sportovců. V pracovních činnostech jsme ve skupinách z obrázků sportovců vytvořili koláž, vysvětlili jsme si význam olympijských kruhů a správně jsme je vybarvili. Opravdovou olympiádu jsme společně s 2.A zakončili v tělesné výchově naší vlastní. Nejdříve jsme v družstvech z PET víček vytvořili olympijské kruhy, pak jsme soutěžili v disciplínách, které připomínaly zimní olympijské sporty. Na lyžích vyrobených z kartonu jsme závodili ve štafetě i biatlonu (náboje nám nahradily papírové koule a při minutí terče následovalo trestné kolo). Jako hokejisté jsme s hokejkou a míčkem oběhli metu. Soutěže jsme zakončili „koulovačkou“ papírovými koulemi. Úplně na závěr nemohl chybět medailový ceremoniál. A protože všichni závodili jako opravdoví sportovci, byli také všichni odměněni medailí.

Na středu 31. ledna se děti těšily více než jindy. Samozřejmě hlavně proto, že v poslední vyučovací hodině se rozdávalo vysvědčení. Aby čekání na 5.hodinu rychleji uteklo, bylo vyučování trochu netradiční a zábavné. V českém jazyku se děti zamýšlely, jak se jim ve škole dařilo, pokusily samy sebe ohodnotit známkami a vytvořily si vlastní vysvědčení. Potom hrály hru, ve které vymýšlely slova na určené písmeno. Místo čtení z čítanky se dívaly na film Honzíkova cesta. A pak už nastalo to očekávané rozdávání vysvědčení. Všechny děti měly vysvědčení pěkné, tak snad jim to vydrží co nejdéle. Nakonec ještě všichni porovnali opravdové vysvědčení s tím svým. Většina dětí se do hodnocení „trefila“, ale byly i takové, které byly k sobě přísnější než paní učitelka.

V úterý 19. prosince jsme se s druháky vydali na výstavu betlémů na Slezskoostravský hrad. Cestu jsme absolvovali vlakem, pak jsme prošli ulicemi města i nákupním centrem Nová Karolina a po lávce přes Ostravici dorazili k hradu. Cestou už dětem vyhládlo, proto si daly nejdříve svačinu, a pak prohlížely betlémy z různých materiálů. A bylo se opravdu na co dívat. Každý si vybral nějaký, který se mu nejvíce líbil, a nechal se u něj vyfotit. Potom si všichni prošli ostatní části hradu včetně strašidelného sklepa s mučírnou i malým peklem a čertí školou. Na zpáteční cestě jsme se podívali i na stánky a velký vánoční strom na náměstí a svezli jsme se dětským vláčkem. Trochu unavení, ale pěkně vánočně naladění jsme se zase vlakem vrátili do Paskova.

První hodinu prvního prosincového dne jsme zahájili velmi neobvykle. Místo sezení v lavicích jsme si lehli na karimatky v mobilním planetáriu, které vypadalo jako noční obloha a bylo postavené v KCP. Vleže jsme sledovali pohádku, jejímiž hlavními postavami byl lední medvěd a tučňák, se kterými jsme se vydali raketou do vesmíru. Přiblížili jsme se k Venuši a Saturnu, poznali jsme stav bez tíže, dověděli jsme se, proč na Zemi existuje polární noc a polární den a mnoho jiných zajímavostí.

Ve čtvrtek 16. listopadu probíhalo vyučování ve 2.B jinak, než obvykle. Třída se spojila s 2.A a žáci ve skupinách společně pracovali na projektu o pohádkách. Děti poznávaly podle úryvků 6 dětských knih, pak zjišťovaly jména spisovatelů, ilustrátorů a přiřazovaly ke knize obrázek. Součástí skupinové práce bylo také barevné počítání, skládání puzzle a přiřazování postav ke známým českým pohádkám. Druháci jsou již na takový způsob vyučování zvyklí od 1. třídy. Navazují tak kamarádské vztahy a zdokonalují se ve schopnosti spolupracovat.

V pátek 13.10. začaly děti z 2.B vyučování  v místní knihovně. Po příchodu již na ně čekala spisovatelka paní Klára Smolíková, která dětem představila několik svých knih a předčítala z knihy Čertice Dorka. V průběhu děje krásně ilustrované knížky na vtipných obrázcích vysvětlovala dětem různá přirovnání a přísloví. Děti byly aktivně zapojeny do všech činností a nakonec ve skupinách na pracovním listě ukázaly, jak některá přísloví pochopily.

V pátek 29.9.  proběhl v naší třídě, stejně jako na celé škole, projektový den. Byl zaměřen na výročí 750 let od první dochované  písemné zmínky o Paskovu. Celé dopoledne jsme se dovídali nové zajímavosti o naší obci, o škole, o sousedních obcích a poslechli jsme si také pověst Kníže z Paskova, který pomocí kouzelných darů vysvobodil ze zakletí krásnou princeznu. Z vytvořených pracovních listů jsme si vyrobili knížečku o Paskovu. Pak jsme se spojili s 2.A  a společně jsme si všechny informace ve skupinách zopakovali a skládali jsme puzzle s významnými budovami naší obce. Všechno, co jsme vyrobili, máme vystaveno ve třídě a na chodbě, aby si to mohli prohlédnout návštěvníci, kteří se k nám přijdou podívat na Den otevřených dveří.