ŠK Školní knihovna

Řád knihovny
Výpůjční doba

OBNOVENÁ ŠKOLNÍ KNIHOVNA

Na naší škole byla vždy školní knihovna.

Letos změnila svůj vzhled i knihovnici. Je jí Mgr. Michaela Šnýdrová, naše milá paní třídní učitelka.

Jsou tu knihy pro malé i velké čtenáře i učitele. Od pohádek přes atlasy, encyklopedie, až po sci-fi knihy. Také tu najdete poučné knihy, bajky, pověsti, pohádky i detektivní příběhy. Prostě každý si tady najde to své.

Knihovna je místo, kde ucítíte vůni knih, zapomenete na všechny problémy a zaboříte se do děje knihy.

"Protože bez knihy je život prázdný, máš-li knihu, máš přítele."

Tímto vás všechny zveme do naší školní knihovny.

Napsaly: Drieniková A., Horutová V., Kubánková B., Němčíková A. (pomocnice ve školní knihovně z 5.A)

Naši knihovnu najdete ve druhém patře Jubilejní školní budovy. Její fond obsahuje 2847 knih, které jsou určeny jak dětským čtenářů – žákům, tak dospělým – učitelům i dalším zaměstnancům školy.

Se školní knihovnou jsou žáci seznamováni již v první třídě, kdy sem přicházejí se svou třídní učitelkou v hodinách čtení. Povídají si o knížkách, prohlížejí a listují si v nich, učí se, jak jsou uspořádány a jaká pravidla chování musí v knihovně dodržovat.Ve vyšších ročnících již navštěvují knihovnu samostatně a největší zájem mají o pohádky, knížky o zvířatech, a hlavně o ty, ve kterých se dovídají, jak správně pečovat o své domácí mazlíčky.

Děvčata stále milují dívčí románky a příběhy ze života současných teenagerů,

chlapci si často půjčují obrazové publikace z oblasti techniky, astronomie, zeměpisu a dějepisu.

Velké oblibě se těší komiksové úpravy klasické literatury. Děti dnes díky počítačům nemají tolik času na četbu např.Vernerových románů, při kterých jejich rodiče s napětím vydrželi sledovat osudy hrdinů i několik hodin trvající četbou. Dnes místo písmenek reagují spíš na obrázky a místo zdlouhavých popisů upřednostňují rychlý spád událostí. Kreslené příběhy jim jejich přání plní.

Zájem mají žáci i o moderní dětskou poezii.S básničkami Hrubína, Žáčka a dalších autorů vystupují každoročně na recitačních soutěžích. Žáci vyššího stupně si půjčují hlavně povinnou četbu, kterou jim zadávají vyučující českého jazyka a odbornou literaturu pro vypracovávání referátu. Mnozí se už přesvědčili, že stavět své vědomosti pouze na informacích získaných z internetu nelze. Fakta je nutno ověřovat a získávat z více zdrojů.

Knihovnu využívají i žáci s poruchami učení. Probíhají zde hodiny nápravné péče a mnozí žáci, kterým jde čtení vlivem poruchy ztěžka a četbu proto zrovna nemilují, si díky široké nabídce dokáží vybrat titul, který je zaujme.

Učitelům knihovna nabízí literaturu, kterou mohou využívat v hodinách odborných předmětů jak pro žáky, tak i pro sebe, k osobnostnímu a profesnímu růstu.

Existují však žáci, kteří nechodí do knihovny jen pro svou zábavu nebo poučení. Knihovní fond je rozsáhlý a vyžaduje stálé opravy. Chtěla bych proto poděkovat všem dětem, které se dobrovolně nabídnou a pomohou lepit a obalovat knihy nebo pomáhat mladším žákům s výběrem titulů ve výpůjční době.

Poděkování patří rovněž Sdružení rodičů, které každoročně přispívá na obohacování a doplňování fondu naší knihovny částkou 15 000,- Kč.