Projektový den s 9.A – Sport za první republiky

Letos si lidé v celé České republice různými akcemi připomínají 100leté výročí od vzniku prvního samostatného novodobého státu. Naše škola si výročí vzniku Československa připomněla Projektovým dnem 5. října 2018. Každá třída si vylosovala určité téma a osobnosti, které byly významné v období „první republiky“. Protože je naše třída 9. A plná sportovců, měli jsme zpracovat téma SPORT.

Češi byli ve světě už na začátku století vnímáni jako výborní sportovci díky dr. Miroslavu Tyršovi a Sokolu.  To, co nám dnes připadá samozřejmé, bylo před 100 lety novinkou. Například novodobé olympijské hry. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský, kterého dnes známe jako Masarykova ceremoniáře a hlídače etikety, prosazoval už jako učitel tělocviku na tělesnou výchovu ve školách a osobně se přátelil se zakladatelem olympijského hnutí Pierem Coubertinem. Na 1. olympiádu ovšem nejel, i když byl pozván, protože by to rušivě zasáhlo do vyučování…  Inu svědomitý učitel. To však nebyl jediný chybný krok v jeho životě. Zkrátka nebyl moc oblíbený. (Proto jej na vystoupení také nikdo nechtěl hrát, a tak jsme jeho postavu vyrobili z kartónu.) Také se mu nelíbilo, když ženy jezdily na bicyklu nebo řídily automobil!

Jako třeba Eliška Junková. To byla neuvěřitelná žena i na dnešní poměry. Řídit tehdejší závodní auto nebylo snadné. Několikahodinová jízda v závodním Bugatti byla vyčerpávající i pro muže, natož pro drobnou ženu. Samotný výrobce a majitel továrny Bugatti se před ní skláněl obdivem. Anička Křešová ji zahrála výborně.  Slavnou modrou Bugatku jsme namalovali a připevnili na nákupní vozík a už to jelo! Vojta Jaroš měl zkrátka dobrý nápad.

Abychom sportovní hvězdy první republiky přiblížili svým spolužákům z jiných tříd, udělali s nimi na pódiu interview slavní novináři z prvorepublikových Lidových novin: Kája Tománková jako Karel Poláček (kniha Muži v ofsajdu) vyzpovídala slavného brankáře Slávie – Františka Pláničku /Dominika Romana .

Blonďatá mlátička František Nekolný/Honza Ambruž byl šampiónem v boxu.  Tento fenomenální český boxer nebyl žádná gorila ani terminátor. Byl spíše menší a závodil ve střední a veltrové váze. Zkrátka Honza Ambruž se na něj výborně hodil. Nekolný byl mistrem Evropy, v Americe vyhrál 6 ze 7 utkání.   Rozhovor s ním dělal Eduard Bass (autor Klapzubovy jedenáctky)/ Lukáš Zdražila. Ačkoliv byl Eduard Bass prozaik, složil krátkou báseň na počest Elišky Junkové a na pódiu se vmísil do rozhovoru Magdě Soškové, která jako Karel Čapek dělala rozhovor s Eliškou Junkovou, a sám tu svoji rýmovačku Aničce Křešové (vlastně Elišce Junkové) zarecitoval!

A touto poklonou naše krátké vystoupení v kině skončilo. Na přípravě se podíleli všichni – někteří  kreslili, jiní psali dialogy, další vyráběli titulky, aby vystoupení bylo názorné a srozumitelné. Na pódium v kině jsme vystoupili téměř všichni. Když nám nakonec naši spolužáci i učitelé zatleskali, tak si říkám, že jsme je poučili i pobavili zároveň.

Nejnovější od Mgr. Marcela Prokelová