Finanční svoboda v 9.A

Dne 13.6..2017 k nám do třídy 9.A paní učitelka Pavlicová pozvala finančního poradce pana Dalibora Bezecného. V těchto několika spojených hodinách jsme se mohli setkat s finanční matematikou ve skutečném životě, setkat se s pojmy dosud neznámými a zároveň si zahrát poučnou hru. Třída byla rozdělena do tří rodin po pěti žácích. Každá rodina měla do určitého věku dosáhnout několika stejných cílů: koupit si dům, splatit dluhy, jet na dovolenou a mít určitý počet peněz na živobytí a na důchod. Průběh hry ovlivňovaly i karty, které představovaly různé události v životě třeba, že musíte platit za nábytek, posunovat se po políčkách díky zvýšeným daním nebo životní události, ale našly se tu i takové, díky nimž jste dostali nějaké peníze. Tím se nečekaně měnily naše roční příjmy, jak už to prý v životě rodiny chodí.

Všichni jsme se snažili splatit hlavně dluhy, které nám stěžovaly život. Jakmile byly dluhy zaplaceny,  rozhodli jsme se pro spoření - a to se nám vyplatilo, protože jsme dostali velkou sumu peněz za každé dva roky. (2 roky = 6 let života – cyklus např. Stavebního spoření).

V některých rodinách začaly docházet peníze a šlo vidět, jak bezmocně se někteří tváří. Měli jsme k dispozici i produkty kapitálového trhu: dluhopisy, podílové listy a akcie. V okamžiku možných transakcí pan Bezecný vypsal opravdové kurzy a my mohli obchodovat. Akcie jsme mohli měnit, doplácet a nakupovat. Cenné papíry představovali různý stupeň rizika a nakonec se ukázalo, že kdo riskoval, neprohloupil. S důrazem však na to, že i v životě se to někomu může vyplatit a jinému nikoliv.

Nakonec hru, v níž jsme během 3 hodin prožili 30 let života, vyhrála rodina Moudrých pod vedením Terezky Petrové – ti si pochutnali na sladké odměně od pana Dalibora.- gratulujeme. Aby to ale ostatním nebylo líto, ihned přispěchala se stylovou odměnou v podobě čokoládových dukátků i naše matikářka, paní učitelka Pavlicová, protože ani Korunkovi a Spořiví si nevedli špatně.

Na konci hodiny jsme měli možnost si ještě s paní učitelkou a panem Bezecným povídat a mohli jsme se ptát na různé otázky.

Všichni jsme si vzali z hodiny opravdu hodně a diskutovali jsme o všem, co jsme probrali. A taky – světe div se – se těšíme na další hodiny matematiky, protože nám paní učitelka slíbila další zajímavé informace, příběhy i doporučení, neboť se sama finančnímu poradenství a finanční matematice věnuje.

Za tuto zajímavou hodinu velice děkujeme a těšíme se na poslední hodiny matematiky.

 

Dominik Malyjurek, Terezka Pohludková, 9.A

Číst 439 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Více z této kategorie: « Výlet 9.A - Praha 2017

Adresa - sídlo organizace

Základní škola Paskov, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Kirilovova 330
739 21 Paskov

 

Fakturační údaje

Základní škola Paskov, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Kirilovova 330
739 21 Paskov
IČ: 750 26 261

 

Datová schránka

ID schránky: zjsmnf5
 
 

Zřizovatel

Město Paskov

Ředitelka

Mgr. Lucie Butkovová
Tel.: +420 558 115 012

 

Kontakty ZŠ

Tel. info ZŠ: +420 558 115 011
Tel. jídelna: +420 558 115 008
Tel. družina: +420 558 115 017
Tel. sborovna I. st.: +420 558 115 016
Tel. sborovna II. st.: +420 558 115 015
Tel. malá škola: +420 558 115 002
E-mail ZŠ: info@zspaskov.cz 
E-mail jídelna: jedlickova@zspaskov.cz
E-mail družina: michalkova@zspaskov.cz

 

Identifikace školy

Red IZO: 600 134 075
IZO: 102092222

GPS: 49°43'58.013"N, 18°17'21.770"E

Autobusové spojení

zastávka Paskov,,sokolovna - linky 39, 370
zastávka Paskov,,u hřbitova