Praha - exkurze 9.ročníku

Exkurze deváťáků do Prahy je na naší základní škole již tradicí. Také letos se na konci května žáci obou devátých tříd vypravili vlakem na dvoudenní návštěvu našeho hlavního města. Vyjížděli jsme o půl sedmé ráno z paskovského nádraží a pár dětí s paní asistentkou se k nám připojilo v Ostravě. Vlak společnosti RegioJet sice zůstal kvůli výpadku napětí asi na hodinu stát za Zábřehem na Moravě, avšak to byl jediný zádrhel našeho cestování.

Po příjezdu do Prahy jsme se vydali pěšky centrem přes Václavské náměstí a kolem Tančícího domu na Malou Stranu, kde jsme měli zajištěné ubytování. V plánu jsme měli i návštěvu krypty chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde zahynuli parašutisté, avšak kvůli zpoždění vlaku jsme si toto významné místo, o němž se žáci učili v hodinách dějepisu a literatury, nakonec prohlédli jen zvenčí. Zkrátka ta hodina nám v našem nabitém programu chyběla.

Po příchodu do apartmánů kousek od nábřeží si všichni na chvíli odpočinuli od horka a pak jsme se vydali na prohlídku nedalekého Muzea Kampa, se sbírkou obrazů a soch moderního umění, zejména kubismu. Na nádvoří Muzea Kampa zrovna stloukali pódium, na němž se v létě odehrávají venkovní představení jako Foman, Marta, Meda nebo Werich. Jsou věnovaná významným osobnostem spjatým s tímto místem. S životem mecenášky Medy Mládkové, která toto místo zrekonstruovala, se žáci již seznámili v hodinách výtvarné výchovy. Ostatně Werichova vila byla další zastávkou naší trasy po Kampě. Vilu jsme si prohlédli od sklepa až po půdu, viděli jsme golema a fotografie z představení Osvobozeného divadla a z filmů, které proslavily Werichovy role. Také jsme se mohli dotknout autentických předmětů a osobních věcí Jana Wericha a zahrát si na piano některou ze slavných písní J. Ježka.

Po procházce kolem Lennonovy zdi a občerstvení na Malé Straně jsme už spěchali zpět do apartmánů převléct se do společenských šatů na večerní představení v Divadle Bez Zábradlí. Cestou do divadla jsme se na Národní třídě zastavili u Máje a zhodnotili opravenou fasádu s motýly Davida Černého. V nedalekém Quadriu jsme pak ještě pozorovali měnící se hlavu Franze Kafky od téhož autora. Navíc na Kampě jsme chodili kolem jeho dalšího díla- obřích miminek. Zkrátka tento sochař je v centru Prahy nepřehlédnutlený.

V komedii Blbec k večeři vystupovali v hlavních rolích známí herci - Václav Vydra, Josef Carda, Jana Boušková a Jana Švandová. Skvěle jsme se pobavili a po představení jsme se prošli na Staroměstské náměstí, byli jsme tam právě včas, když v 10 hodin odbíjel orloj. Další přání žáků bylo vidět nejdražší pražskou ulici – Pařížskou třídu. Přestože obchody byly zavřené, prohlédli jsme si výklady luxusních značek a zaparkované sportovní automobily a byli jsme úplně spokojeni. Ještě jsme si ukázali, kde je židovský hřbitov a Staronová synagoga, kde byl podle pověsti uložen golem. A pak už jsme směřovali kolem Klementina ke Karlovu mostu zpět „domů“ na Malou Stranu.

V pohodlných a dobře vybavených apartmánech si konečně žáci udělali pozdní večeři a šli na kutě. Mnozí však byli tak nabiti zážitky a dojmy, že ani neusnuli.

Druhý den ráno po snídani jsme už v devět hodin stoupali pěšky na Petřín, koukali na panorama Prahy a po krátké zastávce u rozhledny jsme kolem Strahovského kláštera zamířili na Hrad. V apartmánech jsme nechali svá zavazadla, protože s nimi by nás na Pražský hrad nepustili. Paní asistentka se obětovala a pohlídala nám je. Na Hradčanech si nešlo nevšimnout ozbrojenců, kteří na Loretánském náměstí hlídali Ministerstvo zahraničí ČR, kde se ten den scházeli ministři obrany států NATO. I na Hradě byli v tu dobu významní hosté, a to naši zlatí hokejisté. Chvíli jsme na nádvoří čekali, jestli je nezahlédneme, ale pak bylo jasné, že šli k prezidentovi jiným vchodem… Místo nich jsme si tedy prohlédli katedrálu sv. Víta, Vladislavský sál, baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku. Ve 13. hodin se Hrad zavíral a my jsme stejně museli zpět vyzvednout věci a paní asistentku z apartmánů.

 

Odpoledne jsme se přesunuli na Staré Město, poobědvali jsme v Quadriu a cestou na hlavní nádraží ještě nakoupili. Někteří si chtěli z výletu dovézt módu, jiní suvenýry či dárky pro rodinu a přátele…

Vlak do Ostravy jel přesně podle jízdního řádu a pan učitel Záruba po celou cestu vyřizoval dětem objednávky občerstvení. Myslím, že každý si v Praze přišel na své, děti si dovezly kromě dárků také fotky a spoustu důležitých poznatků. Na tento poslední školní výlet budou žáci i učitelé určitě dlouho vzpomínat jako na společně strávený čas nabitý nezapomenutelnými zážitky.

Číst 205 krát
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Více z této kategorie: « Vánoční turnaj ve florbale

Adresa - sídlo organizace

Základní škola Paskov, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Kirilovova 330
739 21 Paskov

 

Fakturační údaje

Základní škola Paskov, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Kirilovova 330
739 21 Paskov
IČ: 750 26 261

 

Datová schránka

ID schránky: zjsmnf5
 
 

Zřizovatel

Město Paskov

Ředitelka

Mgr. Lucie Butkovová
Tel.: +420 558 115 012

 

Kontakty ZŠ

Tel. info ZŠ: +420 558 115 011
Tel. jídelna: +420 558 115 008
Tel. družina: +420 558 115 017
Tel. sborovna I. st.: +420 558 115 016
Tel. malá škola: +420 558 115 002
E-mail ZŠ: info@zspaskov.cz 
E-mail jídelna: jedlickova@zspaskov.cz
E-mail družina: michalkova@zspaskov.cz

 

Identifikace školy

Red IZO: 600 134 075
IZO: 102092222

 

GPS: 49°43'58.013"N, 18°17'21.770"E

Autobusové spojení

zastávka Paskov,,sokolovna - linky 39, 370
zastávka Paskov,,u hřbitova

 

 

Uložit
Předvolby uživatele cookies
Používáme soubory cookie, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud používání souborů cookie odmítnete, nemusí tyto webové stránky fungovat podle očekávání.
Přijmout vše
Odmítnout všechny
JPaneSliders
JPaneSliders
OK
Odmítnout