Školní výlet 7.B

Ve čtvrtek 6. června se vypravila naše třída 7. B  na školní výlet. Cílem naší cesty se stal romantický a pohádkový hrad Bouzov, který se nachází v malebné krajině Litovelska. Původně gotický hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých             a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů.

Arcivévoda Evžen Habsburský, 58. velmistr řádu, provedl v letech 1896 -1910 rozsáhlou přestavbu hradu v romantickém slohu na letní sídlo Řádu německých rytířů.  Svým pojetím jde o dokonalý středověký hrad, uvnitř vybavený  nejvyšším soudobým komfortem.  Romantické  interiéry s bohatou malířskou           a řezbářskou výzdobou místních lidových umělců jsou doplněné dobovým mobiliářem.

Magické kouzlo romantického vzhledu hradu je velmi často vyhledávaným objektem zájmu filmařů, kteří zde natáčeli tři desítky pohádek a zajímavých dokumentů např. O medvědu Ondřejovi, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, Rumplcimprcampr,  Království potoků, O poklad Anežky České apod. V okolí hradu se rozprostírá rozsáhlý park.

Po speciální prohlídce pro školy „Život na středověkém hradě,“ která se nám velice líbila, jsme autobusem přejeli o pár kilometrů dál o obce Luká - Javoříčko a vydali se pěšky do kilometr vzdálených Javoříčských jeskyní.

Cestou jsme se zastavili u Památníku obětí druhé světové války v Javoříčku, jenž byl vybudován v roce 1955 na památku tragické události, ke které došlo 5. května 1945. Za druhé světové války „daroval Hitler hrad Bouzov Himmlerovi“ a ten tady „usídlil“ přepadový oddíl SS, který koncem války obsadil Javoříčko, zastřelil 38 mužů starších 15 let a vypálil obec.

Javoříčské jeskyně tvoří rozsáhlý podzemní komplex chodeb, dómů a propastí se zajímavou krápníkovou výzdobou, jednou z nejbohatších v České republice. Mezi nejkrásnější patří určitě velkolepý Dóm Gigantů s mohutnými pagodami stalagmitů, girlandami stalaktitů a barevnými  sintrovými vodopády na stěnách. Tyto jeskyně také patří k zatím největšímu známému zimovišti netopýra - vrápence malého, který je kriticky ohroženým druhem. Během zimy se jich tam uhnízdí až 5 000. Jednoho netopýra, k velké radosti Terky, jsme v jeskyni vyrušili, a tak jsme ho tam viděli.

Výlet se nám líbil, zajímavá byla prohlídka Bouzova, protože byla jiná než běžné, které můžeme navštívit s rodiči. Jeskyně nás okouzlily, kromě Davida a Sabči, jsme v nich byli všichni poprvé.

Rádi bychom poděkovali rodičům Ríši, kteří nám zaplatili autobus.

(1 Hlasovat)
Více z této kategorie: « ANGLICKÉ DIVADLO