Školní výlet 7.B

       Ve čtvrtek 6. června se vypravila naše třída 7. B  na školní výlet. Cílem naší cesty se stal romantický a pohádkový hrad Bouzov, který se nachází v malebné krajině Litovelska. Původně gotický hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých             a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů.

       Arcivévoda Evžen Habsburský, 58. velmistr řádu, provedl v letech 1896 -1910 rozsáhlou přestavbu hradu v romantickém slohu na letní sídlo Řádu německých rytířů.  Svým pojetím jde o dokonalý středověký hrad, uvnitř vybavený  nejvyšším soudobým komfortem.  Romantické  interiéry s bohatou malířskou           a řezbářskou výzdobou místních lidových umělců jsou doplněné dobovým mobiliářem.

       Magické kouzlo romantického vzhledu hradu je velmi často vyhledávaným objektem zájmu filmařů, kteří zde natáčeli tři desítky pohádek a zajímavých dokumentů např. O medvědu Ondřejovi, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, Rumplcimprcampr,  Království potoků, O poklad Anežky České apod. V okolí hradu se rozprostírá rozsáhlý park.

        Po speciální prohlídce pro školy „Život na středověkém hradě,“ která se nám velice líbila, jsme autobusem přejeli o pár kilometrů dál o obce Luká - Javoříčko a vydali se pěšky do kilometr vzdálených Javoříčských jeskyní.

        Cestou jsme se zastavili u Památníku obětí druhé světové války v Javoříčku, jenž byl vybudován v roce 1955 na památku tragické události, ke které došlo 5. května 1945. Za druhé světové války „daroval Hitler hrad Bouzov Himmlerovi“ a ten tady „usídlil“ přepadový oddíl SS, který koncem války obsadil Javoříčko, zastřelil 38 mužů starších 15 let a vypálil obec.

        Javoříčské jeskyně tvoří rozsáhlý podzemní komplex chodeb, dómů a propastí se zajímavou krápníkovou výzdobou, jednou z nejbohatších v České republice. Mezi nejkrásnější patří určitě velkolepý Dóm Gigantů s mohutnými pagodami stalagmitů, girlandami stalaktitů a barevnými  sintrovými vodopády na stěnách. Tyto jeskyně také patří k zatím největšímu známému zimovišti netopýra - vrápence malého, který je kriticky ohroženým druhem. Během zimy se jich tam uhnízdí až 5 000. Jednoho netopýra, k velké radosti Terky, jsme v jeskyni vyrušili, a tak jsme ho tam viděli.    

        Výlet se nám líbil, zajímavá byla prohlídka Bouzova, protože byla jiná než běžné, které můžeme navštívit s rodiči. Jeskyně nás okouzlily, kromě Davida a Sabči, jsme v nich byli všichni poprvé.

        Rádi bychom poděkovali rodičům Ríši, kteří nám zaplatili autobus.

Číst 99 krát
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Více z této kategorie: « ANGLICKÉ DIVADLO

Adresa - sídlo organizace

Základní škola Paskov, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Kirilovova 330
739 21 Paskov

 

Fakturační údaje

Základní škola Paskov, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Kirilovova 330
739 21 Paskov
IČ: 750 26 261

 

Datová schránka

ID schránky: zjsmnf5
 
 

Zřizovatel

Město Paskov

Ředitelka

Mgr. Lucie Butkovová
Tel.: +420 558 115 012

 

Kontakty ZŠ

Tel. info ZŠ: +420 558 115 011
Tel. jídelna: +420 558 115 008
Tel. družina: +420 558 115 017
Tel. sborovna I. st.: +420 558 115 016
Tel. malá škola: +420 558 115 002
E-mail ZŠ: info@zspaskov.cz 
E-mail jídelna: jedlickova@zspaskov.cz
E-mail družina: michalkova@zspaskov.cz

 

Identifikace školy

Red IZO: 600 134 075
IZO: 102092222

 

GPS: 49°43'58.013"N, 18°17'21.770"E

Autobusové spojení

zastávka Paskov,,sokolovna - linky 39, 370
zastávka Paskov,,u hřbitova