Beseda s RNDr. Michaelou Vidlákovou

V úterý 11. 6. 2019 jsme měli tříhodinovou besedu s paní doktorkou Vidlákovou, která  prožila dětství, které by přežil jen málokdo.

Na počátku jsme si povídali s panem Radkem Hejretem o antisemitismu, o druhé světové válce, holocaustu, o Hitlerovi a jeho nenávisti k Židům. Málokdo si dovede představit, jaké hrůzy se v té době odehrávaly. Když nám paní Vidláková vyprávěla, co prožila v Terezíně,     i když byl horký den, běhal nám z těch informací mráz po zádech.

Narodila se v Praze v roce 1936 a po vzniku Protektorátu Čechy a Morava u nás začaly platit Norimberské zákony, které měly řešit a vyřešit tzv. “židovskou otázku”. Vyprávěla nám, jak se díky těmto zákonům stávali z českých Židů lidé ”druhé kategorie”. Byli omezování  ve všech oblastech života. Přišli o práci, museli opustit domov, odevzdat všechny cennosti, nemohli chodit do škol, k lékařům, nemohli si koupit léky, stýkat se s ostatními ne židovskými přáteli.Nemohli chodit do divadel, do obchodů mohli jít nakoupit pouze mezi 3. a 5. hodinou, kdy už byly skoro všechny potraviny vykoupeny. Vůbec si nesměli koupit např.maso, mléko, mléčné výrobky a vajíčka. Na potraviny stáli dlouhé front,y a když konečně přišli na řadu, už nic nebylo. Byli vykazováni z tramvají. Museli mít oděv označený žlutou hvězdou. Byli soustavně psychicky i fyzicky týráni. Malá Michalka přišla o všechny kamarády a jako šestiletá holčička se proto těšila do sběrného tábora Terezína, kde, jak doufala, konečně     po měsících odloučení znovu uvidí babičku s dědou, bratrance, sestřenice a další příbuzné. Když konečně pěšky z nádraží do terezínské pevnosti s padesáti kilogramy svého veškerého majetku dorazili, prarodiče tam už nebyli. Netušili, že už byli zplynováni v Osvětimi a nikdy už je neuvidí. I Michalka si nesla svůj malý batůžek s oblečením - větší velikosti, protože v táboře nebyl obchod, kde by si mohli potřebné věci dokoupit. Ta největší bolest, utrpení, hlad a ponižování od dozorců však měla teprve přijít. Holčička z nedostatku jídla, místa k žití a otřesné hygieny onemocněla hned třemi nemocemi najednou. Tyfem, spálou a neštovicemi. V terezínské nemocnici plné blech a vší ji léčili hladovkou a studenými obklady. Léky Židé dostat nesměli. Bez rodičů v ní strávila více než rok. To, že přežila ona      i oba rodiče, že se nedostali do vyhlazovacích táborů smrti, byla neskutečná souhra šťastných náhod. Po válce vystudovala vysokou školu - i když i to se neobešlo bez problémů - a stala se výzkumnou pracovnicí v oboru biochemie. Právě proto, že prošla takovým utrpením, byla ponižována, mnohokrát stála na pokraji fyzických sil, tak asi právě proto je tato silná žena schopna v tak vysokém věku být v perfektní mentální kondici, radovat se z maličkostí a hlavně předávat svůj osobní příběh jako memento bezpráví dalším generacím.

Žáci 9.B (S. Březinová, L. Heráková, K. Kokešová, R. Dvořák, V. Michna)