Aktuální informace

Beseda s RNDr. Michaelou Vidlákovou

V úterý 11. 6. 2019 jsme měli tříhodinovou besedu s paní doktorkou Vidlákovou, která  prožila dětství, které by přežil jen málokdo.

Na počátku jsme si povídali s panem Radkem Hejretem o antisemitismu, o druhé světové válce, holocaustu, o Hitlerovi a jeho nenávisti k Židům. Málokdo si dovede představit, jaké hrůzy se v té době odehrávaly. Když nám paní Vidláková vyprávěla, co prožila v Terezíně,     i když byl horký den, běhal nám z těch informací mráz po zádech.

Narodila se v Praze v roce 1936 a po vzniku Protektorátu Čechy a Morava u nás začaly platit Norimberské zákony, které měly řešit a vyřešit tzv. “židovskou otázku”. Vyprávěla nám, jak se díky těmto zákonům stávali z českých Židů lidé ”druhé kategorie”. Byli omezování  ve všech oblastech života. Přišli o práci, museli opustit domov, odevzdat všechny cennosti, nemohli chodit do škol, k lékařům, nemohli si koupit léky, stýkat se s ostatními ne židovskými přáteli.Nemohli chodit do divadel, do obchodů mohli jít nakoupit pouze mezi 3. a 5. hodinou, kdy už byly skoro všechny potraviny vykoupeny. Vůbec si nesměli koupit např.maso, mléko, mléčné výrobky a vajíčka. Na potraviny stáli dlouhé front,y a když konečně přišli na řadu, už nic nebylo. Byli vykazováni z tramvají. Museli mít oděv označený žlutou hvězdou. Byli soustavně psychicky i fyzicky týráni. Malá Michalka přišla o všechny kamarády a jako šestiletá holčička se proto těšila do sběrného tábora Terezína, kde, jak doufala, konečně     po měsících odloučení znovu uvidí babičku s dědou, bratrance, sestřenice a další příbuzné. Když konečně pěšky z nádraží do terezínské pevnosti s padesáti kilogramy svého veškerého majetku dorazili, prarodiče tam už nebyli. Netušili, že už byli zplynováni v Osvětimi a nikdy už je neuvidí. I Michalka si nesla svůj malý batůžek s oblečením - větší velikosti, protože v táboře nebyl obchod, kde by si mohli potřebné věci dokoupit. Ta největší bolest, utrpení, hlad a ponižování od dozorců však měla teprve přijít. Holčička z nedostatku jídla, místa k žití a otřesné hygieny onemocněla hned třemi nemocemi najednou. Tyfem, spálou a neštovicemi. V terezínské nemocnici plné blech a vší ji léčili hladovkou a studenými obklady. Léky Židé dostat nesměli. Bez rodičů v ní strávila více než rok. To, že přežila ona      i oba rodiče, že se nedostali do vyhlazovacích táborů smrti, byla neskutečná souhra šťastných náhod. Po válce vystudovala vysokou školu - i když i to se neobešlo bez problémů - a stala se výzkumnou pracovnicí v oboru biochemie. Právě proto, že prošla takovým utrpením, byla ponižována, mnohokrát stála na pokraji fyzických sil, tak asi právě proto je tato silná žena schopna v tak vysokém věku být v perfektní mentální kondici, radovat se z maličkostí a hlavně předávat svůj osobní příběh jako memento bezpráví dalším generacím.

Žáci 9.B (S. Březinová, L. Heráková, K. Kokešová, R. Dvořák, V. Michna)

Číst 76 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Adresa - sídlo organizace

Základní škola Paskov, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Kirilovova 330
739 21 Paskov

 

Fakturační údaje

Základní škola Paskov, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Kirilovova 330
739 21 Paskov
IČ: 750 26 261

 

Datová schránka

ID schránky: zjsmnf5
 
 

Zřizovatel

Město Paskov

Ředitelka

Mgr. Lucie Butkovová
Tel.: +420 558 115 012

 

Kontakty ZŠ

Tel. info ZŠ: +420 558 115 011
Tel. jídelna: +420 558 115 008
Tel. družina: +420 558 115 017
Tel. sborovna I. st.: +420 558 115 016
Tel. malá škola: +420 558 115 002
E-mail ZŠ: info@zspaskov.cz 
E-mail jídelna: jedlickova@zspaskov.cz
E-mail družina: michalkova@zspaskov.cz

 

Identifikace školy

Red IZO: 600 134 075
IZO: 102092222

 

GPS: 49°43'58.013"N, 18°17'21.770"E

Autobusové spojení

zastávka Paskov,,sokolovna - linky 39, 370
zastávka Paskov,,u hřbitova