Aktuální informace

Poznáváme kulturu jiných národů - Halloween

Nejenom ve škole, ale také v životě mimo školu se děti stále více setkávají se svátky, které mají původ v jiných zemích než v naší republice. Jedná se o svatého Valentýna, den svatého Patrika, nebo Halloween. Poslední zmiňovaný svátek jsme se rozhodli ve škole žákům přiblížit v rámci rozšíření všeobecných znalostí a prohlubování kulturní edukace.

Svátek Halloween je především předmětem zájmu anglického jazyka a také výtvarné výchovy (v podobě kresby strašidelných námětů – kostry, dýně, duchů nebo vyřezávání dýní). Nicméně tentokrát jsme se rozhodli pojmout oslavu v širším slova smyslu a ještě více ji zatraktivnit.

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů (duchové, čarodějky, kostlivci) a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo Vám něco provedu) a koledují o sladkosti. Domácnosti si před dům symbolicky dávají dýni, nebo si nazdobí dům dekoracemi typickými pro tento svátek. Ty domácnosti, které svůj dům nenazdobí, dávají najevo, že se do Halloweenu nezapojují a koledníci tím pádem u domu nekoledují. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj. Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows' Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“.

Přesně tak, jak je tento svátek slaven ve většině anglických mluvících zemích, jsme ho chtěli dětem zprostředkovat i my. Vyzvali jsme tedy žáky všech ročníků, aby přišli ve středu 31. října do školy převlečeni do strašidelných kostýmů, zaklepali na dveře kabinetů označených dýní a pronesením koledy si vykoledovali sladkou odměnu.

Po škole nám tedy kouzlilo nespočet čarodějek, strašilo spoustu kostlivců a létala hromada duchů. Z ohlasů bylo zřejmé, že se tento svátek plný zábavy a legrace velice líbil a že si ho rádi zopakují i příští rok, i když většina by preferovala větší množství sladkých odměn.

Chtěla bych poděkovat všem učitelům, kteří se podíleli na organizaci této akce, a také ocenit všechny rodiče, kteří dětem pomáhali a obstarali strašidelné kostýmy.

Číst 207 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Adresa - sídlo organizace

Základní škola Paskov, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Kirilovova 330
739 21 Paskov

 

Fakturační údaje

Základní škola Paskov, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Kirilovova 330
739 21 Paskov
IČ: 750 26 261

 

Datová schránka

ID schránky: zjsmnf5
 
 

Zřizovatel

Město Paskov

Ředitelka

Mgr. Lucie Butkovová
Tel.: +420 558 115 012

 

Kontakty ZŠ

Tel. info ZŠ: +420 558 115 011
Tel. jídelna: +420 558 115 008
Tel. družina: +420 558 115 017
Tel. sborovna I. st.: +420 558 115 016
Tel. malá škola: +420 558 115 002
E-mail ZŠ: info@zspaskov.cz 
E-mail jídelna: jedlickova@zspaskov.cz
E-mail družina: michalkova@zspaskov.cz

 

Identifikace školy

Red IZO: 600 134 075
IZO: 102092222

 

GPS: 49°43'58.013"N, 18°17'21.770"E

Autobusové spojení

zastávka Paskov,,sokolovna - linky 39, 370
zastávka Paskov,,u hřbitova